Сирене от кашу с подправки

на

image

От известно време се каня да си направя паста от кашу наподобяваща сирене. С приближаването на седмицата без млечни в детокса от НнД 2 реших, че е време да изпробвам варианти и да намеря адекватен заместител на любимите ми сирена и кашкавали. Разглеждах рецепти и избирах, но накрая ми се наложи да направя нещата тотално различно от плануваното – с наличното вкъщи. Интересното е, че като не се движиш по точни рецепти, а имаш само идея нещата стават по-сполучливи.
Първо започнах с накисването на кашуто за 3-4 часа. Измитото кашу сложих в блендера за смесване с останалите съставки. Добавих лимонов сок, морска сол, хранителна мая и дойде време да прибавя пробиотика. Реших, че не ми се търчи до близкия био магазин за вегански растителен пробиотик и реших да работя с наличното вкъщи. В момента пия Синкванон и използвах една капсула от него за рецептата. Ако „100 милиарда в една доза“ не са достатъчни, не знам какво друго би било 🙂 Хубавото е, че не оцвети сиренето в синьо или зелено, както бях чувала, че някои пробиотици правят, заради помощните вещества в тях. След като разреших случая с пробиотика дойде време да добавя ябълковия пектин… и се оказа, че мъжът ми е забравил да купи. Реших да отида до магазина, но точно тогава се изви една от онези внезапни бури, където цялото небе все едно се излива върху теб и този план отпадна. Реших да ползвам желатин, никой не е казал, че трябва да го правя веган. Да, но с изненада установих, че съм използвала всичкия желатин за бонбонки миналата седмица. Грабнах чадъра, запътих се към вратата и тогава се сетих, че докато прехвърлях лекарствата да намеря пробиотика ми се мерна пакетче-мостра с живовляк на прах. До сега слава Богу не съм имала проблеми с чревната перисталтика и седеше обречено с почти изтекъл срок на годност. Сега или никога беше шанса да го ползвам и добре, че го направих – резултатът е отличен. Сега идва въпросът от къде да си намерим живовляк на прах, но всъщност се оказва, че почти всяка жена с проблемна перисталтика или е водила борба за контрол на теглото го има вкъщи. Има го под много търговски имена -Хуск, Колофибрин, Colon С. Но и да нямате в био магазините продават и лесно ще се сдобиете. След като успешно събрах всички съставки блендирах сместа до хомогенност. Изсипах я върху леко намазнена чинийка със зехтин. На този етап сместа изглежда все едно няма да ни се получат нещата, но не е така. Оформих я с лъжица във формата на кръг и оставих така на плота за два часа докато, пробиотиците задвижат ферментацията, а живовляка си свърши работата да стегне сместа. Два часа по-късно и пастата е стегнала достатъчно, за да я овалям в подправките. Аз избрах сушен лют червен пипер и девисил, но вие сложете вашите любими. Сол сложете спрямо вкусовите ви предпочитания. Препоръчвам да е морска фина за готвене, заради по-богатия и минерален състав, но и обикновена става. След това го оставих да стегне през нощта в хладилника и сутринта имах завършен продукт с отлично качество.

ПРОДУКТИ

100 гр. кашу
2 с.л. хранителна мая на люспи (може и бирена)
2 с.л. прясно изцеден лимонов сок
1/2 ч.л. морска сол
1 капсула пробиотик
1 с.л. живовляк на прах
Подправки за оформление
image

Така приготвеното сирене би трябвало да издържи около 5 дена в хладилника, но едва ли бихте го оставили неизядено дотогава.
image

Вашият коментар

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.