Похвално е, че все повече майки искат да инвестират време и усилия в приготвянето на храна за бебетата си. Те не се предоверяват на готовите каши и пюрета. Искат да дават най-хубавата храна, която е отгледана от семействата им или био суровини, закупени от малки ферми, където ги отглеждат с много любов.
Един от основните проблеми, с които се сблъскват е как да приготвят правилно домашните каши.
Първият вариант, който е и по-бързият, е да се закупят от биомагазините пълнозърнести брашна от спелта, камут, хлебна пшеница, ръж, ечемик, овес или лимец. Желаното количество от брашното се смесва с топла филтрирана вода и лъжица кисело мляко, кефир или суроватка. Така получената смес се оставя да престои вечерта, в порядъка на осем до дванадесет часа. Сместа не се прибира в хладилника докато ферментира. Сутринта се слага в касерола, може да добавим още малко вода и се бърка постоянно до кипване. После се намалява котлона и се бърка още 5-10 минути. Тъй като тук разглеждам приготвянето на каши, които съдържат глутен е по-добре да се добавят в менюто на детето на по-късен етап, след безглутеновите. В по-ранна възраст в стомахчето на детето още няма нужните ензими за усвояването тези зърнените култури. След като кашата се охлади хубаво е да се добавя малко кокосово масло или гхи.
Ако имате желание може да приготвите и активирате брашната сами. Как да го направите може да прочетете в статията ми за ферментацията на брашната. Схемата е проста-накисване на зърната, сушене, съхранение до месец в буркан в хладилника и смилане непосредствено преди употреба.
Рецепта за една порция:
15 гр. био брашно
1 чаша филтрирана или изворна вода
1 с.л. кисело мляко, кефир, суроватка или капсула пробиотик за бебета
Суроватка освен от кисело мляко, може да получите и от майчина кърма, като това само ще дообогати състава. Също вместо 1 чаша вода може да ползвате равни части вода и кърма. Може да добавите плодово пюре към млечната каша и така ще получите кисел. Пюрето се добавя към вече изстиналата смес, защото ако се добави докато е гореща млякото ще се пресече от киселинността на плода.
Кашите разбира се не трябва да се дават ежедневно, защото се стига до прехранване, напълняване и предразположение до редица заболявания-рахит, анемия и др. Те са подходящи предимно при деца с по-ниско тегло. Ако детето приема пробиотици, може да ги добавите във водата за ферментация и в този случаи не добавяте кисело мляко или суроватка.
Ферментацията на пълнозърнестите брашна е нужна, за да се отстранят анти-нутриентите от външната обвивка на зърното. Те предпазват зърното от насекоми, бактерии, вируси, гъби и слънчева радиация. Освен това на тях се дължи способността на семената да не гранясват, мухлясват и покълнат при съхранение. В човешкия организъм те водят до здравословни проблеми, защото блокират дейността на ензимите и пречат на усвояването на минералите, което е жизненоважно за бебетата и може да доведе до рахит и анемия.